שאלות ותשובות

איך אני יכול להרשות לעצמי לשלם סכום משמעותי עבור ייעוץ פיננסי?

אכן, שאלה שמטרידה אנשים רבים. דווקא אנשים שצריכים את הייעוץ ואולי אפילו בדחיפות, חוששים מההוצאה. אפשר להבין את זה – אבל זו לא גישה נכונה.
ייעוץ פיננסי אינו הוצאה אלא השקעה, וסביר מאוד להניח שהיא תחזיר את עלותה ועוד הרבה יותר. תשלום עבור הדרכה פיננסית הוא השקעה ברכישת כלים להתנהלות נכונה ובריאה, שמובילה לצמיחה כלכלית.
במקרים מסויימים משיגים חסכון כספי ניכר כבר בתום הייעוץ (במיוחד במקרים של מיחזור משכנתא, החזרי מס, תכנון מס, הפחתת דמי ניהול, הורדת הוצאות שוטפות מיותרות ועוד). בשאר המקרים הרווח הוא בהתנהלות נכונה בתחומי הצרכנות, הביטוחים, החסכון, ההשקעות והפנסיה. התועלת ליחיד או למשק הבית יכולה להגיע לאלפים רבים של שקלים בטווח המיידי ועד למאות אלפים בטווח הארוך, ואת התועלת בהפחתת מתחים, חוסר בהירות וחוסר בטחון ושליטה קשה להעריך בכסף – אבל גם היא בעלת ערך רב מאוד.
 

אני כבר יודע/ת שצריך להוציא פחות ולהרויח יותר. אז במה אתם יכולים לעזור לי?

נהוג לומר ש"להכיר בבעיה זה כבר חצי הדרך לפתרון". האמת היא: לא בהכרח... אפשר להסתובב עם הידיעה הברורה שהדברים לא מתנהלים נכון במשך שנים, ועדיין לא מבצעים את השינוי הנדרש.
שינוי בהרגלים הקשורים לנושאים כספיים הוא הרבה פעמים לא קל. כאנשי מקצוע המוסמכים גם באימון, הליווי שלנו מגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה.
ייעוץ לכלכלת המשפחה ותכנון פיננסי הוא לא רק "איך להגיע לאיזון תזרימי". כמובן, זה חשוב; אבל הייעוץ נוגע בהרבה תחומים נוספים: דיור ומשכנתאות, ניהול סיכונים אישיים ומשפחתיים, תכנון למימוש יעדים כלכליים, ועוד. תהליך איכותי, מלווה כאמור בכלי אימון, נותן תמונה ברורה של המצב המצוי, המצב הרצוי ואיך ניתן לצמצם ולתכנן לסגור את הפער בינהם. ככל שמצליחים לראות את הדרך למצב הרצוי ולהתחיל להתקדם בה, השליטה במצב גדלה, הבטחון ביכולת  לממש את המטרות גובר – וזה כבר מצב שונה מאוד מהידיעה הקבועה והמטרידה שהדברים מתנהלים ולא מנוהלים ו"אין הרבה מה לעשות".
 

כבר עברתי פעם תהליך של ייעוץ כלכלי אבל מצבי רק הידרדר! למה שהפעם זה יהיה שונה?

המומחים של שבילים מצויידים, בנוסף לידע כלכלי מקיף, גם בכלי אימון. אנו מאמינים כי בכל פעם שמשהו לא עובד צריך לעצור, לבחון מדוע זה קרה, ולגבש דרך פעולה חדשה, שתגדיל את סיכויי ההצלחה. כשלון יכול להיות שלב בדרך להצלחה, אם יודעים להפיק ממנו את הלקח הנדרש.
 

יש לי רואה חשבון, סוכן ביטוח ויועץ השקעות. בשביל מה אני צריך עוד יועץ ?

כל אחד מהיועצים שהוזכרו הם אנשי מקצוע שמתייחסים לתחום עיסוקם הספציפי בלבד. הם לא יכולים – ולא אמורים! – לראות כל אחד בתחומו את שאר חלקי הפאזל של כלכלת המשפחה. ניתוח והבנת הפאזל כולו וההשפעות ההדדיות בין כל התחומים בכלכלת המשפחה בהווה ובעתיד חיוני בבניית התוכנית הפיננסית המתאימה, וכמו כן חשובים גם הבנת אופי המשפחה, העדפות בני המשפחה ותוכניותיהם לעתיד. בנוסף, נושאים כמו התקציב והתזרים החודשי, חובות למיניהם, דיור ומשכנתא, ועוד, כלל אינם עולים אצל אף אחד מהיועצים שהוזכרו.
היועצים של שבילים הם כמו רופא משפחה כלכלי, הבודק את המצב מכל הבחינות, מחפש פתרונות שלמים, ושולח לטיפול מומחה כזה או אחר במידת הצורך.
יתרון חשוב נוסף: אנו ב-שבילים מחויבים אך ורק ללקוח. מאחר שאיננו משווקים פנסיוניים או משווקי השקעות או משווקי משכנתאות, אין לנו מחוייבות לא לחברת ביטוח, לא לבנק, ולא לבית השקעות. האינטרס היחיד שלנו הוא טובת הלקוח.
 

עם העומס שיש עלי היום, איפה יש לי זמן לתהליך ייעוץ מעמיק?

מניסיון, חוסר זמן הוא לפעמים תירוץ, במיוחד כשמדובר בנושאים שמחייבים שינוי. אם נבחן בכנות את הלו"ז שלנו נראה, שכמה שהוא עמוס – תמיד יש לנו זמן לדברים שאנחנו באמת רוצים לעשות. אז... אולי הדברים שאנחנו "לא מצליחים להגיע אליהם" הם הנושאים שאנחנו די מעדיפים להימנע מלטפל בהם?
יותר מאשר זמן רב, תהליך הייעוץ דורש נכונות לקחת אחריות אישית ומשפחתית, ונכונות לעשות שינויים אם צריך. זה שווה את המאמץ כדי להגיע לבטחון ולצמיחה כלכלית.
 

אני לא יכול/ה לצמצם  את ההוצאות שלי. האם הייעוץ רלבנטי בשבילי?

צמצום בהוצאות הוא לא פתרון אוטומטי לכל אתגר כלכלי. בתהליך הייעוץ אנו בודקים כל מיני חלופות ואפשרויות כדי לצמצם את הפער בין המצב המצוי למצב הרצוי.
ובכל זאת, גם כשצריך להקטין הוצאות – זה לא תמיד מחייב לרדת ברמת החיים. לפעמים אפשר לצמצם הוצאות דרך התייעלות, הפסקת תשלומים מיותרים, הקטנת החזרים על הלוואות ועוד. לעתים הפתרון מגיע דרך שינוי בסדרי עדיפויות, הגדלת הכנסות או תכנון שונה להגשמת יעדים כלכליים.
 

כל הידע שצריך קיים באינטרנט, מה אתם יכולים להוסיף לי ?

אכן האינטרנט מוצף במידע רב בכל תחום, אך דוקא מידע רב עלול לעתים לבלבל וליצור תחושה של איבוד כיוון, לאחר שהושקע זמן רב באיסופו. בנוסף, מידע כשלעצמו אינו פותר דבר - אלא רק התאמתו למקרה האישי ויישומו המוצלח. איש מקצוע מנוסה, המביא ראייה אובייקטיבית חיצונית נטולת אמוציות, ונסיון בניתוח ובהתאמת פתרונות אפשריים לאתגרים כלכליים, הוא החוליה שמקשרת בין מידע כללי לבין התאמתו ויישומו המוצלח למקרה הפרטי של הנועצים.
הליווי ביישום גם מגדיל את סיכויי ההצלחה ובדרך כלל מקצר את זמן הביצוע.
 

בבנק אמרו לי שלא כדאי למחזר את המשכנתא, איך ייתכן שתמצאו שזה כן כדאי ?

המציאות מראה שזה המצב במקרים רבים. פקידי הבנק מחוייבים לרווחיות הבנק לא פחות משהם מחוייבים למציאת הפתרון המתאים ללקוח, ולעתים מחוייבויות אלה אינן זהות.
לפקיד הבנק גם אין את הזמן והכדאיות לבדוק בצורה אובייקטיבית לגמרי את כל אפשרויות  המחזור, ולא פעם (על פי ניסיוננו) התשובה בדבר אי כדאיות מחזור אינה נכונה.
בכל מקרה, בדיקה לקבלת "חוות דעת נוספת" ודאי לא תזיק.
 

אם הייעוץ לא יעזור - האם תחזירו את עלותו ?

לא, אבל כדאי לדעת - בכל ייעוץ אנו מקיימים שיחת היכרות מקדימה שנועדה לבחון את הכדאיות ואת סיכויי ההצלחה של ייעוץ שיינתן. במידה שאנו מוצאים כי לא קיימת כדאיות או שלא קיימת נכונות להרתם לתהליך ייעוץ מוצלח – אנו נמנעים מכניסה לתהליך. יש לזכור כי הצלחה בביצוע שינוי תלויה בראש ובראשונה במוכנות ללקיחת אחריות אישית ומשפחתית ובביצוע פעולות נדרשות.
                                   קראו מה אנו מציעים